Svetski dan deteta ili Međunarodni dan deteta je međunarodni događaj koji se slavi svake godine 20. novembra. Ovu manifestaciju ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija davne 1954. godine i to sa ciljem da se slavi istog dana u svim državama u svetu. Cilj manifestacije je da promoviše dobrobit dece, obezbedi im ravnopravne uslove za život, zdravstvenu zaštitu, kvalitetno obrazovanje, igru i podršku.
Kako je nastao praznik Međunarodni dan deteta?
Praznik Međunarodni dan deteta prvi put obeležio je sveštenik Čarls Leonard u Masačusetsu u junu 1857. godine. Tada je u ckrvi održao službu posvećenu deci i tom prilikom prisutnima ukazao na obaveze društva prema njima.
U prvoj polovini 20. veka Republika Turska zvanično proglašava Dan deteta za nacionalnim praznikom sa datumom 23. aprila. Globalno usvajanje praznika prvi put je proglašeno u Ženevi tokom Svetske konferencije o dobrobiti deteta 1925. godine. Tada je 1. jun određen za praznik Međunarodni dan deteta.
Šta predstavlja Međunarodni dan deteta?
Međunarodni dan deteta predstavlja svetsku akciju i manifestaciju kojom se skreće pažnja na dobrobit dece u svim državama u svetu. Ovaj univerzalni praznik promoviše dečja prava, inicijativu za njihovo kvalitetno obrazovanje, edukaciju i bezbrižno detinjstvo.
Pored toga, tu su i usluge podrške i pomoći deci sa smetnjama u razvoju, bolesnoj i siromašnoj deci i deci bez roditelja. Cilj je i da se ukaže i na zaštitu dece od porodičnog ili vršnjačkog nasilja, kao i da se poboljša njihov položaj u društvu.
Baš svako dete ima pravo na normalno i bezbrižno detinjstvo, obrazovanje i adekvatno zdravstveno lečenje i zaštitu. Zaštitimo decu i njihova prava jer su deca naša najsvetlija budućnost i radost! Proslavimo Međunarodni dan deteta i ne zaboravimo da su deca naše najvrednije blago!